Haber

Tırtıl bakanlığının kısa sürede devreye girmesi üzerine çekirge istilası

Tırtıldan sonra çekirge istilası

Bakanlık devreye girdi

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde ortaya çıkan çekirge ordusunun görüntüsü tüyleri diken diken etti. Ayçiçeği tarlalarını istila eden çekirgeler Çin ordusu gibi ilerliyor. Bildirim üzerine bakanlık devreye girecek ve ilaçlama çalışmasına başlanacak.

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine bağlı Hanoğlu Mahallesi’nde ayçiçeği tarlalarına sürüler halinde hareket eden çekirgeler, tarım arazilerine zarar vermeye başladı. Üreticilerin endişeli rüyası haline gelen çekirge ordusu Çin Ordusu gibi ilerlerken, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Ortaya çıkan manzaralar tüyler ürperticiydi. İhbar üzerine kısa sürede Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen ilaçlarla çekirge istilasının yaşandığı bölgede ilaçlama çalışması yapılacak. Geçen yıl bu tarihte Tekirdağ’da da tırtıl istilası olmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mahalle Muhtarı Turgay Güngör, “Yaklaşık 1 hafta 10 gündür görülen bir haşere. Bir haftadır uçmuyor yani ilk haftadan beri uçup uçmaya başladı 1-2 gün oldu. Uçup savrulmaya başladı. Ayçiçeği tarlaları 1-2 metre sınır boyunda pancar tarlalarına inmedi. Şu anda çok abartılı ilaçlamalar var. “Tarım Müdürlüğü ve bakanlık devreye girdi. Kendi kendine ilaç bakanlıktan geliyor. Bu akşam köylülerle, traktörlerle, ilaçlama makineleriyle kendi imkanlarımızla toprağımızı ilaçlayacağız. Bunun daha önce olduğunu hiç görmemiştim. Eski zamanlarda olup olmadığını bilmiyorum. Mera alanı 2 bin 300 dekar, çevresi ile birlikte 3 bin 3 bin 500 dekarlık bir alanın ilaçlanması gerekiyor. Çünkü uçmaya başladılar, yayılmaya başladılar” dedi.

bogazliyanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu