Teknoloji

SEZONLARIN HİKAYESİ: Harika Bir Hayat, rahatlatıcı bir çiftlik deneyimi sunmayı amaçlıyor

 
Marvelous tarafından geliştirilen ve ekibi tarafından yayınlanan simülasyon, macera, rol yapma oyunu STORY OF SEASONS: A Wonderful Life, 27 Haziran’da geliyor. Renkli grafikleri ve sanat tarzına sahip bu yapımda geniş bir içerik haritası bizi bekliyor. Oyunda kendi çiftliğimizi kurup bu çiftliğe çeşitli ürünler ekebiliyor ve bu ekinleri yetiştirip hasat edebiliyoruz. Ayrıca oyunda büyük bir kasaba bulunuyor, bu kasabayı genişletirken bir yandan da farklı karakter ve yaratıklarla tanışıp etkileşime geçebiliyoruz.
Dinlendirici bir simülasyon deneyimini bizlere aktarmayı amaçlayan bu yapımdaki temel amacımız büyük ve akılda kalıcı bir çiftlik kurmaktır. Bu çiftlik sayesinde halka kendimizi tanıtabilir, çevredeki insanlarla tanışabilir ve bu çiftlik aracılığıyla ismimizi hep birlikte duyurabiliriz. Oyunda hem farm itemleri, hem simülasyon itemleri hem de rol yapma itemleri var. Bu unsurlar tamamen birbiri ile harmanlanmakta ve bizlere geniş bir içerik aktarılmaktadır.
 
Arka planda hikaye içeriği var
 
 
Oyunun arka planında da bir benzetme var. Bu hikaye kapsamında çeşitli görevleri yerine getirebiliyor ve görevleri tamamladıkça yeni özelliklerin kilidini açabiliyoruz. Bir yandan çiftliğimizi inşa ederken ve ilmek ilmek genişletirken kasaba halkıyla buluşabiliyoruz. Bu çiftliği kasaba halkının yararına kullanabilir ve bir şekilde toprağa hayat verebiliriz. Kurduğumuz bu çiftlikte birçok farklı sebze ve meyveyi bir arada yetiştirebiliyor, etkilerinin ölmemesini sağlayabiliyor ve çiftliği daha da büyüterek yeni tohumlar ekebiliyoruz.
Çiftlikte yetiştirdiğimiz bitkilerle birlikte hem kendimizi hem de kasaba halkını besleyebildiğimiz gibi bu bitkilere de çok dikkatli bakmamız ve her zaman sahip çıkmamız gerekiyor. Çiftlikle ilgili çeşitli gübreleri, suyu ve daha fazlasını çiftliğe geri verir, böylece ekinlerimizi hızlı bir şekilde hasat edip biçebiliriz. Bir yandan çiftliğimizi genişletmeye çalışıyoruz, diğer yandan farklı farklı karakterlerle tanışabileceğimiz bu yapımda çeşitli görevler üstlenebiliyor ve bu görevleri yerine getirerek farklı özelliklerin kilidini açabiliyoruz. Yeni özellikler ve içeriklerle birlikte yaptığımız işi daha da genişletebilir ve çeşitlendirebiliriz.
 
Hayvancılıkla da uğraşıyor
 
 
Çiftliğimizi geliştirip büyütebildiğimiz bu üretimde sadece bitki değil, hayvan yetiştirerek de yetiştirebiliyoruz. İnekten koyuna, köpekten kediye pek çok farklı hayvana bakabileceğimiz bu yapımda bu canlılarla birlikte kasabada kendimize yer bulabiliyoruz. Hem ineklerden hem de koyunlardan tam olarak faydalanabiliriz. Yani bu hayvanların hem etinden hem de sütünden yararlanarak hemşerilerimizi doyurabiliyoruz ve aynı zamanda hayvancılıkla da uğraşıyoruz. Bu canlılarla birlikte kendi çiftliğimizi hem geliştirebilir hem de genişletebiliriz.
Oyunda edindiğimiz ve kurduğumuz çiftlik ile farklı sebze ve meyvelerin kilidini açıp tohumları buraya ekebiliyoruz. Bu tohumları büyütmek için çeşitli gübreler dökebiliriz ve bu çiftlikten suyumuzu eksik etmeyiz. Elde edip hasat ettiğimiz bu sebze ve meyvelerle birlikte pazarda satıp tezgahımızı sergileyebiliyoruz. Sattığımız bitkilerle birlikte çeşitli boylarda para kazanabiliyoruz ve kendimize daha çok eser alarak büyütebiliyoruz. Ne kadar çok eser satabilirsek ve o kadar çok kar elde edebilirsek, çiftliğimizi o kadar çok genişletebilir ve geliştirebiliriz. Bu sayede hem kendi yaşam kurallarımızı bir üst seviyeye çıkarabilir hem de kasaba halkıyla üst düzey bir alaka çemberi kurabiliriz.
 
 
Oyunda kurduğumuz çiftliğin yanı sıra kazandığımız paralarla farklı yapılar da inşa edebiliyoruz ve bu yapılarla aslında kendi kasabamızı şekillendirebiliyoruz. Birlikte şekillendirdiğimiz bu kasaba ile buraya yeni insanlar gelebilir ve buraya yeni hayvanlar yerleştirebiliriz. Kendimize belli büyüklükte bir kasaba kurduğumuz ve çiftliği ana merkez yaptığımız bu üretimde kasaba halkıyla tanışıp ikili ilişkilerimizi geliştirebiliyoruz. Yakın bağ kurabildiğimiz karakterlerle birlikte farklı hikayelerde hatasız gezinebilir ve onlarla farklı biçimlerde vakit geçirebiliriz.
 
SEZONLARIN HİKAYESİ: Harika Bir Hayat’ta asıl amacımız kendimize ait bir çiftliğimiz kurup bu çiftlikte bol bol ürün yetiştirmek. Mahsul yetiştirirken, mahsulün verimini artırmak ve toprağı beslemek çok önemlidir. Oyunda detaylı simülasyon unsurları olduğu için çiftliğe çok dikkatli bakmamız ve çiftlikteki sebze ve meyveleri en uygun şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle oyunda ektiğimiz her tohuma tek tek sahip çıkabiliyor ve onun suyunu/gübresini hiç eksik etmiyoruz. Bu sayede hem daha çok hasadın kapısını açıyoruz hem de kendi tezgahımızı daha çok eserle birlikte sergiliyoruz.
 
 
Oyunda büyük bir kasaba var ve bu kasabanın her yerini gezebiliyoruz. Kasabanın çevresinde yine kıyı kıyıları var ve bu kıyı kıyılarına geçiş yapıp burada farklı karakterlerle etkileşim kurabiliyoruz. Yani yaşanabilir bir dünya bize sunuluyor diyebiliriz. Öte yandan oyunda çeşitli özelleştirme sistemleri bulunuyor ve bu özelleştirme mekanikleri ile birlikte görünümümüzü ve tarzımızı ayarlayabiliyoruz. Ancak kendimize ait bir metot oluşturabiliyoruz ve bu sayede diğer karakterlerden farklı bir şekilde burada karşımıza çıkıyor.
Oyunda arka planda romantik bir yol da var yani tanışıp etkileşimde bulunduğumuz karakterlerle ikili ilişkilerimizi geliştirebiliyor, onlarla arkadaşlıktan aşka geçebiliyoruz. Bundan dolayı oyunda bu formda ilerleyebileceğimiz çeşitli karakterler var ve onlarla aslında bir gelecek kurabiliyoruz. Bir gelecek inşa etmek için onlarla yakın diyaloglara girmek ve onlarla ilişkilerimizi her zaman sürdürmek zorundayız.
 
 
STORY OF SEASONS: A Wonderful Life’da istediğimiz karakterle birlikte oynayabiliyor ve hem erkek hem de kadın olarak bu oyunda yer alabiliyor ve kendi karakterimizi özelleştirebiliyoruz. Oyunda ise kendi hikayemizi çizip kendi çiftliğimizi kurup burada yer kazanabiliyoruz. Geliştirici ekip bize oyunda çok fazla özgürlük sağladı. Bu özgürlük, oyunu istediğimiz gibi oynamakta, yani oyunu istediğimiz gibi oynayabilmekte yatıyor; İstersek ilk etapta çiftliğe yönelip çiftliğimizi geliştirebiliriz ya da keşif eşyaları ile birlikte çevreyi keşfedip orada takılabiliriz. Bu tamamen bize bağlı.
 
 
Bizleri geniş bir içerik haritasına taşıyacak olan bu yapım 27 Haziran’da biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun Steam sayfası şu anda açık ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilirsiniz. Bu tarz oyunları seviyorsanız, bu oyuna bir göz atabilir ve deneyebilirsiniz.
 
oyun fragmanı
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu