Haber

CHP ve DÜZGÜN Parti’deki örgütler ittifak istemiyor

Millet İttifakı çatısı altında genel seçime giren CHP ve ÂLÂ Parti’deki örgütler, yerel seçimler için yeni bir ittifak kurulması fikrine karşı çıkıyor. CHP örgütleri belediyeleri ellerine bırakma ihtimalini öne sürerken, YETERLİ Parti örgütleri ittifaktan yana değil. Seçim sürecinde Zafer Partisi’ne verdiği sözlerle ittifak ortaklarını şaşırtan Kılıçdaroğlu, ittifak ortaklarına verdiği 39 milletvekili ile kendi teşkilatını alt üst etti. Yerel seçimler hatasız yapılırken, CHP teşkilatlarını senaryoyu tam olarak gerçekleştirme korkusu sardı. Olası bir ittifaka karşı çıkan örgütlerden “bizim elimizdeki belediyeleri bırakmayın” çağrıları yükselmeye başladı. Kılıçdaroğlu ise yerel seçimler öncesi ‘zayıflık’ imajını silmek için parti tabanını ve teşkilatını kontrol altında tutmaya çalışıyor.

BÜYÜKŞEHİR ŞEHİRLERİNİ KAYBETME ENDİŞESİ

CHP il ve ilçe teşkilatlarının ardından süreçte yaşanan parti içi karmaşanın, bazı büyükşehirlerin yerel seçimlerde kaybedilmesinde etkili olabileceği belirtiliyor. Diğer bir endişe ise belediyelerin başta DÜZGÜN Partisi olmak üzere diğer partilere verilmesinin teşkilatlar açısından olumsuzluklara yol açabileceğidir. Cumhurbaşkanlığı için milletvekili heyetinin seçilmesine müsamaha gösterildiğini belirten örgüt mensupları, yerel seçimlerde bire bir sonucun 1 yıl içinde teşkilat dinamiğini bozacağını değerlendiriyor.

TABAN VEYA ORGANİZASYON İSTEMİYOR

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, parti örgütlerinin yerel seçimlerde CHP ile ittifak istemediğini açıkladı. Partisinin Amasya İl Teşkilatı’nı ziyaret eden Kavuncu’ya yerel seçimlerde CHP ile ittifak yapılıp yapılmayacağı soruldu. Bu konuda henüz bir karar alınmadığını belirten Kavuncu, parti tabanı ve örgütlerinin bunu istemediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Gittiğim 30’a yakın il başkanlığında, parti tabanımızda, bundan sonraki süreçte ne olduğumuzu değil, ne olduğumuzu anlatacak şekilde seçime gitme isteği ve isteği çok yüksek. kuruluşlarımızda. Parti tabanımızın kendimizi ifade etmemizi engelleyecek hiçbir oluşuma sıcak bakmadığı konusundaki kararlılığımızı burada net bir şekilde paylaşabilirim.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu