Haber

MSB’nin paraşüt üreten çalışanları depremzedeler için çadır kuruyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrikası Müdürlüğü’nde paraşüt üreten çalışanlar, depremzedeler için çadır kuruyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından durum tespiti yapan fabrika, facianın yaralarını sarmak için çalışmalara başladı.

Fabrika bünyesinde 1967 yılında kurulan askeri dokuma işleri atölyesinde bugüne kadar yaklaşık 70 bin paraşüt üretildi.

Bu imalat kabiliyetinin çadır imalatında da kullanılabileceğinin bildirilmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı’nın direktifleri ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün emriyle çadır imalatına başlandı.

Soğuk iklim çadırları 30 metrekare

Depremin ilk gününden itibaren fabrikadaki askerler ve çalışanlar, 30 metrekarelik, 8 kişilik, sıfırın altında 35 dereceye kadar koruma sağlayan soğuk iklim çadırı üretmeye başladı. Bugüne kadar 6 hangarda onlarca kişinin emeği ile 450 çadır üretildi.

Fabrikada hazırlanan çadırlar AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine gönderiliyor.

Sadece barınma amaçlı kullanılmayan çadırlar, deprem bölgesindeki eğitim, beslenme, hijyen ve sosyal alanlardaki ihtiyaçları da karşılamak için kuruluyor.

Dayanıklılığı ve kalitesi ile her alanda kullanılabilen çadırlardan sallama alanındaki binlerce kişi faydalanıyor.

Öte yandan Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, deprem bölgesine bugüne kadar 14 bin yün battaniye, 52 bin polar battaniye, 43 bin polar bere, 2 bin atkı, 56 jeneratör ve 5 milyon maske gönderdi.

Ayrıca 347 adet can konteyneri, Kayseri ve diğer illerdeki fabrikalarda üretilen 856 adet soğuk iklim çadırı, sarsıntılı bölgeye 9.740 adet Kızılay çadırı dikildi.

mudurnu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu