Haber

İtalya, Banksy’nin mülteci kurtarma gemisine el koydu

İtalya, Akdeniz’deki mültecileri kurtarmak için çalışan sivil toplum kuruluşu gemisi Louise Michel’in operasyonlarını durdurdu. Sokak sanatçısı Banksy’nin finanse ettiği geminin limandan ayrılmasına izin verilmiyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Sahil Güvenlik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dört operasyonda 178 mülteciyi kurtaran ve 25 Mart’ta İtalya’nın Lampedusa Limanı’na yanaşan geminin yeni göçmenlik maddelerini ihlal etmekle suçlandığını bildirdi. .

‘KURTARMA OPERASYONUNUN KOORDİNASYONUNU ZORLADILAR’

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı hükümetin Aralık 2022’de getirdiği yeni kurallar, sivil toplum kuruluşu gemilerinin kurtarma çalışmalarını kısıtlıyor. Mülteci kurtarma gemilerinin denizde kurtarma operasyonu gerçekleştirdikten sonra herhangi bir operasyon yapmadan karaya yanaşması öngörülmektedir.

Banksy tarafından finanse edilen Louise Michel gemisi de, üçü Malta’da ve biri Libya’nın arama kurtarma bölgesinde bulunan dört mülteci botunda kurtarma operasyonu yürüterek bu kuralı ihlal etmekle suçlandı. Sahil Güvenlik, geminin kurallara uymadığını ve bunun “kurtarma operasyonlarını koordine etmeyi zorlaştırdığını” iddia etti. 25 Mart Cumartesi gününden bu yana Louise Michel gemisinin Lampedusa adasındaki limandan ayrılmasına izin verilmedi.

Eski bir Fransız donanma gemisi olan Louise Michel, Banksy’nin sanat eseri satışından elde edilen gelirle satın alındı ​​ve bir kurtarma gemisine dönüştürüldü. 2020 yılında hizmete giren geminin güvertesinde Banksy’nin çizdiği kalp şeklinde cankurtaran simidi tutan bir çocuk resmi bulunuyor. Adını Fransız anarşist feminist Louise Michel’den alan gemi, amacını ‘cankurtaran ile feminizm, ırkçı yaramazlık ve anti-faşizm unsurlarını birleştirmek’ olarak tanımlıyor.

‘YARDIM ETMEMİZ ENGELLENDİ; BU KABUL EDİLEMEZ’

Gemiyi işleten mürettebat dün (26 Mart) yaptığı açıklamada, “Şu anda adanın hemen önünde tehlikede olan onlarca tekne olduğunu biliyoruz ama yardım etmemiz engelleniyor. Bu kabul edilemez!” söz konusu. Açıklamada, “Avrupalı ​​yetkililer, arama kurtarma bölgelerinde insanların tehlikede olduğunu bilmelerine rağmen yardım çabalarını engellemekle” suçlandı. Hafta sonu iki olayda mülteci botlarında can kaybı yaşandığını vurgulayan ekip, “Bu ölümler kaza ya da trajedi değil. Aranıyorlar” dedi.

İtalyan basınına göre Tunus’tan yola çıkan teknelerin batması sonucu en az 29 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Öte yandan hafta sonu İtalyan Sahil Güvenlik yönetiminin uyarılarına uygun olarak 48 saatte 3 binden fazla mülteci denizden kurtarıldı. İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın başından bu yana ülkeye deniz yoluyla gelen mülteci sayısı 20 bini geçti. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 6 bin 500 civarındaydı. Bu yıl ilk kez Tunus üzerinden İtalya’ya ulaşan mülteci sayısı Libya’yı geçerek ilk sıraya yükseldi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu