Ekonomi

Küresel piyasalarda yükselişte olan dolar, TL karşısında nasıl fiyatlanıyor?

Investing.com – Haftaya 18.80’de başlıyor dolar/TLhaftanın son işlem gününde yatay seyrini aynı seviyede sürdürüyor.

Yetkililer enflasyonda düşüş bekliyor

Dün yılın birincisi enflasyon raporuMerkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yaptığı sunumda yıl sonunda dedi. şişirme iddialarını değiştirmediklerini ve enflasyonun %22,3’e gerilemesini beklediklerini belirtti. Elektrik fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle cari açıkta önemli bir toparlanma olacağını belirten Kavcıoğlu, faiz indirimlerine ilişkin para politikasının doğruluğuna işaret ederek olumlu sinyal verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan defalarca yaptığı konuşmalarda enflasyonun yüzde 30-20 seviyelerine düşeceğini söyledi.

Çalışma Bakanı Vedat Alım, asgari ücrette orta düzeyde bir artış yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda, enflasyonun düştüğünü ve orta düzeyde bir artışın mümkün olacağını düşünmediğini belirtti.

Dolar küresel piyasalarda yükseldi

Dün ifşaüçüncü çeyrek büyümeABD ekonomisi beklentilerin üzerinde gelebilir faiz patlama döneminde korkulduğu kadar hasar almadığı fikrini güçlendirdi. Ek olarak, işsizlikmaaş taleplerinde azalma ve ev satışlarında Fiyattaki artış da doları destekledi. 8 ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor ABD dolar endeksiBugün ise 102 seviyelerine ulaştı. Bugün küresel piyasalarda dolar yükselse de dolar kurundaki yatay seyir devam ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

arguvan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu