Haber

ECOWAS Nijer için yeniden bir araya geldi

ECOWAS’tan yapılan açıklamada, Nijerya Devlet Başkanı ve aynı zamanda ECOWAS Başkanı Bola Ahmed Tinubu’nun Nijer’deki darbeyle ilgili olarak 10 Ağustos’ta inanılmaz bir tepe daha düzenleyeceği belirtildi.

Açıklamada, ECOWAS liderlerinin zirvede Nijer’deki siyasi durumu ve son gelişmeleri görüşecekleri belirtildi.

26 Temmuz’da Nijer’de gerçekleşen askeri darbenin ardından ECOWAS, 30 Temmuz’da askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için 7 gün süre verdi. ECOWAS’ın askeri cuntaya verdiği bir haftalık mühlet, gece yarısı prestijle doldu.

ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini ancak tam tersine süre dolduğundan askeri operasyon başlatmadığını bildirdi.

Askeri cunta Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) tarafından verilen sürenin bitimine birkaç saat kala yapılan açıklamada, olası bir saldırı ihtimaline karşı Nijer havalimanının ikinci komuta kadar kapatıldığı açıklandı.

Açıklamada, yabancı bir ülkenin ECOWAS iş birliğiyle Nijer’de operasyon hazırlığı yaptığı iddia edilirken, ECOWAS’ın şimdiden 2 Orta Afrika ülkesine asker konuşlandırdığı kaydedildi.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali yayınladıkları ortak bildiriyle Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine karşı savaş anlamına geleceği konusunda ECOWAS’ı uyardı, Gine de cuntaya desteğini açıkladı.

NİJER’DE DARBE

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu