Sağlık

Baş Ağrısını İlaçla Gidermek Doğru mu?

prof. Canan Karatay, ağrı kesicilerin reçetesiz satıldığı sözüne getirirken, her baş ağrısı için ilaç almanın vücudumuza nasıl zarar verdiğinden bahsetti.

Baş ağrısını gideren ilaçların vücut üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmek istediğini ifade eden Prof. Dr. Canan Karatay, “Biliyorsunuz baş ağrısı çok yaygın bir durumdur. Yediden yetmişe herkesin başına zaman zaman gelen bir olaydır. Ama bu olay çok akut olabilir, çok şiddetli ağrı olabilir. Kronik ağrı olabilir. Çok şiddetli ağrılarda vücudumuzu rahatlatmak ve yaşam kalitemizi bir nebze olsun iyileştirmek için kısa süreli ilaç kullanabiliriz. Ancak kronik olarak baş ağrısı ilacı kullanmak son derece tehlikelidir. Vücudumuzdaki diğer hastalıkların riskini başlatır.” söz konusu.

Baş Ağrısı İçin Aldığımız İlaçlar Mikrobiyom Stabilitemizi Bozuyor

Canan Karatay, bu ağrı kesicilerin kalp krizi, felç ve hatta böbrek yetmezliği riskini tetikleyebildiğini anlatan Prof. Ama tam set devam ederken, biraz değişiyor. Diğer yan etkilerden biri de; Tehlikeli risklerinden biri mideyi delmek. Mide kanaması geçiriyor, efendim. Bu çok tehlikeli. Daha önce bahsettiğimiz de oldukça yaygın. Bağırsaklarımızdaki olağan, sağlıklı mikrobiyomu yok eder. Öldürür ve kronik hastalıkların önünü açar. “Bunlardan biri, bağırsaklarımızda kabızlık veya ishal olduğunda, yani mikrobiyom istikrarsızlaştığında, bir yemek, sağlıklı bir yemek yememize rağmen sağlıklı besinlerin emilmediğini biliyoruz.” dedi.

prof. Dr. Canan Karatay

prof. Canan Karatay: “Ağrı Kesiciyi Mendil Gibi Yanımızda Taşıyoruz”

Canan Karatay, toksinlerin dolaşarak tüm vücudumuzun yanı sıra ruh-beden sağlığımızı da etkilediğini belirterek, “Bunların başında baş ağrısı ilaçlarının neden olduğu depresyon geliyor. Olağan depresyonu biliyoruz. Bağırsak florasındaki hücrelerin %90’ında serotonin ve dopamin üretilir. Bunu daha önce söyledik. Beyin ve bağırsağın ortasındaki bu eksen bozulduğunda bu hastalıkların temeli atılmış olur. Beyin ve bağırsak eksenindeki bozukluklar da yine baş ağrısı ilaçları yapar. Ülkemizde nohut gibi baş ağrısı ilaçları kullanıyor. Reçetesiz. Burada kadınlar çantalarında mendil taşırlar. Biraz acı olur olmaz hemen yutarlar. Hatta hızlıca çantalarından çıkarıp sevgililerine, komşularına ve çocuklarına veriyorlar. Bu çok tehlikelidir. Bunu uyarmaya çalışıyorum. Çünkü bu acı bastırılmak ve kirler halının altına sürülmek üzeredir. Ağrının bastırılması, ağrı nedenlerini daha da artırır, çoğaltır ve tehlikeli hale getirir. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu