Ekonomi

ABD ve Çin Mali Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi

Hafta başında yapılan Ekonomik Çalışma Grubu toplantısının ardından ABD ve Çin de Finansal Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mali Çalışma Grubu’nun her zaman her iki ülkenin mali politika konularını tartışması ve ortak zorluklar üzerinde işbirliği yapması için bir kanal görevi gördüğü belirtildi.

Açıklamada, iki saat süren toplantıda yerel ve küresel finansal istikrar, finansal kontrol ve düzenleme, sürdürülebilir finans, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörün finansmanıyla mücadele konularında kapsamlı bir tartışmanın yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, toplantının ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Merkez Bankası’ndan üst düzey yetkililer tarafından yürütüldüğü ve ABD’li yetkililerin anlaşmazlık olan alanları açıkça ifade ettiği belirtildi.

ABD ve Çin, Ekonomik Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını Pazartesi günü gerçekleştirdi.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, yaklaşık iki saat süren toplantıda heyetlerin yurt içi ve küresel makroekonomik gelişmelerin de aralarında bulunduğu konularda verimli ve kapsamlı görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

İki ülke arasındaki ekonomik ve mali çalışma kümeleri, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Temmuz ayında Pekin’e yaptığı ziyaretin ardından Eylül ayında oluşturuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu