İş

Yen, tatil ticareti ve önemli veriler nedeniyle gergin

Birçok küresel piyasanın kapalı olduğu Kutsal Cuma tatili nedeniyle Asya piyasalarının Cuma günü durgun işlem görmesi bekleniyor. Beklenen sessizliğe rağmen, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine yakın seyreden ve bu hafta başında dolar başına 152,00 civarında işlem gören yen odak noktasında.

Yatırımcılar, likiditenin düşük olduğu bu dönemde Japon yetkililerin para biriminin değerini etkileyebilecek herhangi bir müdahalesini yakından izliyor.

Cuma günü ayrıca, Perşembe günü açıklanan ve ekonominin ‘yumuşak iniş’ yaptığını gösteren revize edilmiş ABD büyüme ve enflasyon verilerinin ardından genel olarak olumlu olan küresel duyarlılıkla ilk çeyreğin sonuna işaret ediyor.

Yine de, dünya piyasaları için ana olay olan ABD PCE enflasyon verileri, Asya piyasaları kapandıktan sonra ve Paskalya tatili nedeniyle çoğu Avrupa ve ABD hisse senedi ve tahvil piyasasının çalışmadığı bir zamanda açıklanacak.

Japonya’da Cuma günü açıklanacak bir dizi ekonomik gösterge yende önemli hareketlere yol açabilir. İşsizlik, perakende satışlar, sanayi üretimi ve Tokyo enflasyonu ile ilgili raporların hepsi açıklanacak ve bu açıklamaların yenin mevcut düşük seviyeleri ile birleşmesi önemli para birimi dalgalanmalarına neden olabilir.

Başbakan Fumio Kishida Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Döviz hareketlerini yüksek bir aciliyet duygusuyla izleyeceğiz ve aşırı döviz hareketleriyle başa çıkmak için herhangi bir seçeneği göz ardı etmeden uygun şekilde yanıt vereceğiz.” diyerek hükümetin döviz oynaklığı konusunda kararlı adımlar atmaya hazır olduğunu ifade etti.

Yenin gücü, Perşembe günü %1,5’lik bir düşüşten sonra toparlanmayı hedefleyen Japon hisse senetlerini de etkileyebilir. Öte yandan Çin borsası, Başkan Xi Jinping’in merkez bankasına devlet tahvili satın alma talimatı vererek daha geniş bir teşvik çabasının sinyalini vermesinin ardından Perşembe günü yaşanan yükselişin ardından ayı olumlu bir şekilde bitirmeyi umuyor.

Piyasanın yönünü etkileyebilecek diğer gelişmeler arasında Çin’in ticaret ve iş konularında uluslararası toplumla olan angajmanı yer alıyor. Başkan Xi ile ABD’nin önde gelen iş dünyası liderleri arasında kısa süre önce yapılan görüşmenin ardından Ticaret Bakanı Wang Wentao, Avrupa Komisyonu’nun Çin’in elektrikli araç endüstrisindeki olası haksız sübvansiyonlara ilişkin soruşturmasını görüşmek üzere Avrupa’ya bir gezi planlıyor.

Yine de Çin emlak sektöründe endişeler devam ediyor ve birçok geliştirici 2023 için daha zayıf kazançlar bildiriyor. Çin’in en büyük özel geliştiricisi olan Country Garden, karmaşık bir sektörde devam eden dalgalanmayı gerekçe göstererek 2023 sonuçlarını ertelediğini duyurdu.

Cuma günü Asya’daki önemli gelişmeler arasında Japonya’dan Mart ayı Tokyo enflasyonu ve Şubat ayı perakende satışlar, sanayi üretimi ve işsizlik rakamları gibi çeşitli ekonomik verilerin açıklanması yer alıyor. Güney Kore de Şubat ayı perakende satış ve sanayi üretim verilerini açıklayacak. Bu raporlar, haftanın ve çeyreğin kapanışında piyasalara daha fazla yön verebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu