Haber

Yargıtay’ın suç duyurusunda bulunduğu savcı 15 Temmuz’dan sonra görevden alındı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın başvurusu üzerine hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına uymadı. Daire, kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kararda çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezi ile akademik yayına atıf yapıldı. Adı geçen kitaplardan biri, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında eski adıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından görevden alınan savcı Özcan Özbey’e ait.

2013 YILINDA YAZILAN KİTABA KAYNAK

Aynı zamanda hekim unvanı da bulunan ihraç edilen savcı Özbey’in 2013 yılında yazdığı “Türk Anayasa Hukukunda Bireysel Başvuru” kitabında yer alan şu ifadeler, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararına dayanak olarak kullanıldı:

“Bireysel başvuru sürecinde bir temel hak ve özgürlüğün ihlal edilip edilmediği araştırılmakta olup, bireysel başvurunun önceki yargılamanın devamı olduğu söylenemez. Dolayısıyla bireysel başvuruyu bir dava olarak nitelendirmek mümkün değildir. “olağanüstü kanun yolu” Bireysel başvuru, nevi şahsına münhasır bir kanun yoludur. Bu bağlamda Anayasa Yargıtay’a bireysel başvuru, temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmiş kişilerin başvurduğu istisnai ve benzersiz, ikincil bir anayasal yol olarak tanımlanabilir. diğer çareler tüketildikten sonra kamu gücünün eylemi, eylemi veya ihmali nedeniyle ihlal edilmişse.

Anayasa Anayasa Muhabiri Olarak Çalıştı

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 24 Ağustos 2016’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından ihraç edilen 2 bin 847 hakim ve savcı arasında yer alan Özbey, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. insan hakları ihlallerinin yanı sıra. İnsan hakları hukuku alanında toplam 5 kitabı bulunmaktadır. Özbey ayrıca bir süre Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak görev yaptı.

haberkavak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu