Haber

Tunuslu Lider Gannuşi: Filistin tüm ümmetin meselesidir

Tunus Halk Meclisi eski Lideri ve Ennahda Hareketi başkanı Raşid el-Gannouchi, Filistin’in “yalnız Filistinlilerin değil tüm ümmetin meselesi” olduğunu belirtti.

Gözaltına alınan Gannuşi’nin resmi sosyal medya hesabında yayınlanan mesajında, Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmaya ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

Filistin’de yaşananların “tarihi bir mücadele” olduğunu ifade eden Gannuşi, “Halkların durumu ne olursa olsun, Filistin meselesinin ve Mescid-i Aksa’nın yanında olmaları gerekir. Filistin sadece milletin sorunu değildir. Filistinliler ama tüm ümmet.Filistin’in kurtuluşu için verilen bu tarihi mücadelede “Mücadelede Filistin’in yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Filistin-İsrail çatışmasının başladığı 7 Ekim tarihinin bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Gannuşi, “Mescid-i Aksa Tufanı tarihte değişiklik yaptı, hiçbir şey 7 Ekim öncesindeki gibi olmayacak. Siyonist güç ve ortaklarının efsanesinin sonu ve Müslümanların ve Filistin’in kurtuluşu.” “Kendisinin önünü açan yeni bir tarihe girdi. Müslümanlar Filistin davasında birleşmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Gannuşi, Filistinli Müslümanlar için dua ederek mesajını şöyle tamamladı:

“Allah’ım, sana yalvarıyorum, Kabe’yi fillerden koruduğun gibi, Gazze’yi de yok etmek isteyen fillerden koru. Allah’ım, Kabe için küçük taşlarla zafer kazanan kuşları gönderdiğin gibi, ruhlu kuşları da gönder. ve Mescid-i Aksa tufanı için içlerinde iman var.”

Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle 17 Nisan’da “halkı iç savaşa sürüklemek” suçlamasıyla evine baskın yapılarak gözaltına alınan Gannuşi, yaklaşık 7 ay boyunca pek çok davada tutuklu ve yargılandı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 22 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

mihalgazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu