Yaşam

Şimdi anladın mı yeğenim? Ramiz Amca’nın 2011 yılında Ezel’de yediği yemeğin bugünkü fiyatı ne kadar?

Türk televizyonlarında yayınlanan kült dizi Ezel’de merhum Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı Ramiz Amca, dizi kadar ünlü bir karakter olarak hayatımıza girdi. Hem Kurtiz’in efsane oyunculuğu, hem de senaryodaki muhteşem dokuya örtüşen diyaloglar, Ramiz Amca’yı diziden farklı bir karakter olarak sinemaya bile dönüştürdü. 2011 yılında Ramiz Amca’nın yediği yemekler yine gündem oldu. Bakalım bugün o hesabın maliyeti ne kadar?

Ezel 2009-2011 yıllarında televizyonda yayınlanan ve Türk dizi tarihinde kurgusuyla dikkat çeken bir dizidir. Birçok repliği hala hayatımızda kalan, dizinin en değerli karakterlerinden biri olan Ramiz Amca, diziden bağımsızlığını ilan etti.

Ramiz Amca’nın replikleri hem şaka hem de hayat dersi niteliğindeyken Ramiz’in gençliğini canlandıran Ufuk Bayraktar, hikayeyi daha önce “Amca: Bir Adamın Hikayesi” filminde anlatmıştı.

Ramiz Amca’nın sahneye ilk çıktığı zamanların en can alıcı sahnelerinden biri olan “Yemeği Ben Yedim Hesabı Sen Ödeyeceksin Kardeşim” ile Kerpeten Ali ile ilk diyaloğunu buradan izleyebilirsiniz. O halde Ali’nin hesabını birlikte çözelim.

TikTok fenomeni Mert Genco yine muhteşem bir hesapla karşınızda: Ramiz Amca’nın Kerpeten Ali’ye açtığı hesap 12 yıl sonra ne kadar kazandırdı?

Amcanın 2011 yılındaki faturasında mercimek çorbasına 5 TL, salataya 5 TL, shakshuka’ya 5 TL, suya 2 TL yazıyor. Toplam 16 TL.

Dizide sahneden ayrılıp akşam yemeği için yenilenen restorana giden Genco Mert bakalım ne kadar ödüyor?

12 yıl sonra amcanın hesabında 280 lira kaldı. Yaklaşık yüzde 1.650 oranında bir artış var.

Alım gücüne göre baz fiyat hesaplandığında 12 yılda pek bir şeyin değişmediği görülüyor.

O zaman sorun nedir kardeşim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu