Haber

Pakistan’ın eski cumhurbaşkanı Müşerref 79 yaşında öldü

Pakistan’ın eski cumhurbaşkanı Pervez Müşerref 79 yaşında hayatını kaybetti. Dubai’de ölümcül bir hastalık olan amiloidoz tedavisi gördüğü sırada öldüğü açıklanan Müşerref, 2008 yılında azil sürecinin başlatılmasının ardından ülkeyi terk etmişti.

Müşerref, 1999’da Navaz Şerif hükümetini deviren bir darbeyle iktidara geldi. ABD’nin önemli bir müttefiki olarak 11 Eylül saldırılarının ardından yönetimi insan hakları ihlalleriyle gündeme geldi. 2007’de anayasayı askıya aldı, sıkıyönetim ilan etti, yüksek mahkeme başkanını görevden aldı ve kitlesel protestolara yol açtı. 2001’den 2008’e kadar cumhurbaşkanlığını yürüttü ve görevden alma süreci başladıktan sonra ‘bir cumhurbaşkanının görevden alınmasının Pakistan için iyi olmayacağını ifade ederek’ istifa etti. Müşerref o zamandan beri zamanının çoğunu İngiltere ve Orta Doğu’da geçirdi.

Müşerref, kendi kendine sürgünden sonra Mart 2013’te genel seçimlere katılmak için geri döndü. Müşerref, 2014’te ‘vatana ihanet’ suçundan yargılandı, ancak 2016’da Müşerref’in tıbbi gerekçelerle ülkeyi terk etmesine izin verildi. Müşerref, 2019’da anayasayı askıya almak ve 2007’de olağanüstü hal ilan etmekten vatana ihanetten suçlu bulundu. Ölüm cezasına çarptırıldı, ancak karar daha sonra bozuldu.

1943 yılında Hindistan’ın Delhi kentinde doğan Müşerref, 1949-1956 yılları arasında Ankara’da yaşadı. (DIŞ HABERLER)

hinis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu