Ekonomi

m-TOD: Enerji arzı sorunları iletişimi etkiler

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), deprem bölgesinde yaşanan iletişim sorunları ve bunların giderilmesine ilişkin açıklama yaptı. Deprem bölgesindeki vatandaşların bağlantı ihtiyaçlarının karşılanmasının öncelikli olduğu belirtilen açıklamada, ilgili bakanlıkların yanı sıra üye operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile iş birliği içinde çalışmaların kesintisiz olarak sürdürüldüğü kaydedildi.

m-TOD, bölgedeki elektrik kesintilerinin bağlantıyı da etkilediğini belirterek, dağıtım şirketlerinin bölgeye elektrik sağlayamaması nedeniyle baz istasyonlarına gerekli elektriğin jeneratörlerle sağlanması gerektiğini bildirdi. Açıklamada, elektrik ihtiyacının karşılanması için operatörler tarafından bölgeye hızlı bir şekilde 3 bin 485 adet jeneratör sevk edildiğinin altı çizilirken, mobil güç kaynakları ve gerekli güç kaynağı sayesinde iletişim sağlanabileceği için bazı aksaklıklar yaşanabileceği belirtildi. Bu kaynakların işletilmesi için

m-TOD enerji iletimine yönelik onarım çalışmalarının da hızla devam ettiğini, diğer yandan deprem nedeniyle 10 ilde üç operatörün 8 bin 900 baz istasyonundan 2 bin 451’inin ciddi hasarla devre dışı kaldığı bilgisini verdi. Baz istasyonlarının onarım çalışmalarının devam ettiği ve bölgeye toplam 190 adet taşınabilir baz istasyonu sevk edildiği belirtildi.

erdemlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu