Haber

Lukashenko: “Belarus ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi açısından çok şey başardık”

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, Türkiye ile Belarus arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi açısından çok şey başardıklarını söyledi.

Belta haber ajansının haberine göre Lukashenko, Türkiye’nin Minsk Büyükelçisi Mustafa Özcan’ı Bağımsızlık Sarayı’nda kabul etti.

Görüşmede Belarus-Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lukashenko, “Son dönemde Belarus-Türkiye ilişkilerinin derinleştirilmesi adına çok şey yapmayı başardık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığımız anlaşmayla ilgili olarak, Bazı çözülmemiş sorunlar devam ediyor ama bu sorunların çözülebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Belarus’un, Ukrayna krizi de dahil olmak üzere uluslararası ilişkilerdeki pek çok sorunda Türkiye ile eşit bir tutum sergilediğini vurgulayan Lukashenko, “Hem Belarus hem de Türkiye bu anlaşmazlığın diplomatik çözümünü savunuyor.” söz konusu.

Belarus ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere de değinen Lukaşenko, Erdoğan ile yıllık 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak konusunda anlaştıklarını hatırlattı.

Lukaşenko, “İki yıldır yıllık 1 milyar doları aşan ticaret hacmimiz var. Bu (belirlenen) seviyeye ulaşmamız gerekiyor. Üstelik bunun için fırsatlar da var.” dedi.

“Türkiye’nin bağımsız, egemen politikasına büyük ilgi duyuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesi için egemen, bağımsız bir politika izlediğine dikkat çeken Lukaşenko, şu değerlendirmede bulundu:

“Biz sizin (Türkiye’nin) bağımsız, egemen politikasıyla çok ilgileniyoruz. Sorunları Türk halkının ihtiyaç duyduğu şekilde çözüyorsunuz. Elbette bu konuda Cumhurbaşkanınız (Erdoğan), Türk halkının kendisinden beklediğinden fazlasını yaptı. “

Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirten Lukaşenko, Türkiye’nin zor durumdaki Belarus’a da destek vermesini umduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Minsk Büyükelçisi Özcan, Lukashenko’ya hem ikili hem de uluslararası gündemdeki konuları görüşmek üzere bir araya gelme fırsatı verdiği için teşekkür ederken, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen deprem sırasında Belarus’tan gönderilen yardımlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sundu. Teşekkürlerini iletti.

Özcan, “Belarus halkının dayanışmasına hayran kaldık. Belarus halkının bize yaptığı yardımları hiçbir zaman unutmayacağız.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu