Ekonomi

Kulis bombası: Mehmet Şimşek yüzde 6’lık devlet teşvikini kabul ederse asgari ücret 11 bin TL’ye çıkacak

Milyonlarca taban fiyat çalışanı Temmuz’da ara zam ne kadar olacak diye kilitlenirken, sayının belirleneceği Asgari Fiyat Tespit Komisyonu toplantıları da dikkatle takip ediliyor.

KOMİSYON 2. TOPLANTISI 19 HAZİRAN’DA YAPILACAK

İlk toplantıdan somut rakamlar çıkmazken, komisyon, asgari ücrete yapılan ara zammı görüşmek üzere 2. toplantısını 19 Haziran’da yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ikinci toplantıya, personel şubesini temsilen TÜRK-İŞ ve patron şubesini temsilen Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

ERDOĞAN: ÇALIŞANLARIMIZI YENİDEN ENFLASYONA EZMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün 7 milyonu aşkın çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren taban fiyat artışına ilişkin olarak, “Asgari ücret noktasında işçilerimizi tekrar enflasyona uğratmayacağız. Asgari ücreti kazanmak için elimizden geleni yapalım. Bu noktada işçilerimiz rahat etsinler.Şu anda çalışmalar yapılıyor, inşallah en kısa zamanda karar alacağız. Memur maaşlarına ilişkin adım Temmuz ayında yapılacak müzakerelerde atılacak” dedi.

Kulis: ŞİMŞEK KABUL EDERSE ASGARİ FİYAT 11 BİN TL’YE ÇIKACAK

Bugün Ankara’nın kulislerine düşen yeni bir iddia büyük ses getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonominin başına geçmek üzere atadığı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in asgari ücrete yüzde 6’lık devlet teşvikini kabul etmesi halinde asgari ücretin net 11 bin TL, net 13 bin TL’ye çıkacağı iddia edildi. 10 TL brüt.

GÜNCEL ASGARİ FİYAT NET 8 bin 506 TL

Asgari ücret, bir personel için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu