Haber

Kongolu M23 eski lideri Ntaganda hapis cezasını Belçika’da çekecek

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (KDC) isyancı M23 hareketinin eski lideri Bosco Ntaganda’nın 30 yıl hapis cezasını çekmek üzere Belçika’daki Leuze-en-Hainaut hapishanesine nakledildiğini duyurdu. cümle.

UCM’den yapılan yazılı açıklamada, KDC’deki isyancı M23 hareketinin eski lideri Ntaganda’nın Belçika’daki Leuze-en-Hainaut hapishanesine gönderildiği belirtildi.

“Terminatör” lakaplı Ntaganda’nın Belçikalı yetkililer tarafından teslim alındığı ve 30 yıl hapis cezasını Leuze-en-Hainaut’ta çekeceği kaydedildi.

ICC Genel Sekreteri Peter Lewis yaptığı açıklamada, “ICC, hapis cezalarının infazında eyaletlerin desteğini alıyor. Belçika’nın bu davadaki gönüllü eylemini ve işbirliğini takdir ediyoruz.” terimler forma eklenmiştir.

Ntaganda’nın takma adı “Terminator”

ICC, 2019’daki kararında, Ntaganda’nın 2002-2003 ihtilafı sırasında yüzlerce sivili öldürmek, çok sayıda kadına tecavüz etmek ve kaçırmak, kadınları cinsel köle olarak kullanmak ve çocuklarla savaşmak da dahil olmak üzere 18 savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğine karar verdi. Kongo. .

Mahkeme, işlediği suçlardan dolayı “Terminatör” olarak anılan Ntaganda’yı verilebilecek en yüksek ceza olan 30 yıl hapis cezasına çarptırdı ve Temyiz Dairesi bu cezayı Mart 2021’de onadı.

UCM’nin 2006’da hakkında tutuklama kararı çıkardığı Ntaganda, Ocak 2013’te Ruanda’nın başkenti Kigali’deki ABD Büyükelçiliği’ne sığınarak burada UCM yetkililerine teslim edildi.

KDC ordusunun eski askerleri tarafından kurulan isyancı 23 Mart Hareketi (M23), ülkenin doğu bölgesinde faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu