Ekonomi

Konda anketi yayınlandı

Konda Araştırma, 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde 34 il merkez olmak üzere 108 ilçeye bağlı 154 mahalle ve köyde 3607 kişi ile hanelerinde yüz yüze yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

Araştırma kapsamında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Antep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars , Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Urfa ve Van’da seçmenlerle görüşme yapıldı.

Araştırma bulgularının hata payı yüzde 95 güven aralığında +/- 1,63, yüzde 99 güven aralığında +/- yüzde 2,15 olarak hesaplandı. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin 1. turunun ardından iki adayın oy tercihleri ​​şu şekilde ortaya çıktı.

Yüzde 8,2’si kararsız, yüzde 2,6’sı ise kararsızım diyen seçmenler oransal olarak dağıtıldığında Erdoğan’ın seçimi önde bitirdiği görüldü.

Konda Research, anketine ilişkin şu üç notu düştü:

“Birincisi, 20-21 Mayıs’tan seçime kadar bir hafta içinde yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi. İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası 1. tip oylama, Çet İttifakı’nın dağılmasının ardından parti liderlerinin yeniden iktidara gelmesi. seçimin 2. cinsiyet oylamasında ittifak ve ittifak adayının farklı adayları destekleme kararı Üçüncüsü, bu hükümet sistemi modelinde ilk kez yaşayacağımız ikinci tip seçimlere katılım oranı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu