Haber

Kılıçdaroğlu seçilirse parti rozetini kaldıracak mı?

Dün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin konutunda düzenlenen “Liderler Buluşması”nın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Saadet Partisi Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı açıklandı.

“GEÇİŞ SÜRECİNİN TAMAMLANMASI İLE PARTİ ÜYELİĞİ SONA ERİR”

Açıklanan kararın ardından siyaset sahnesi hareketlenirken, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi halinde CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa edip etmeyeceği merak konusu oldu. Bu sorunun cevabı 6 liderin imzaladığı ortak anlaşmada yer alan bir maddede yer aldı. 10. maddede şu ifadelere yer verildi: “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin tamamlanması ile varsa mevcut Cumhurbaşkanının siyasi parti üyeliği sona erecektir.”

Böylece Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda parti rozetini çıkarmayacağı, bunun için de güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanması gerektiği belirtildi.

“PARTİ BAŞKANINI DOĞRU BULMUYORUZ” DEDİ

Ancak bu noktada Kılıçdaroğlu ve diğer müttefik başkanların parti başkanlığına yönelik eleştirileriyle çeliştiği öne çıkıyor. CHP genel başkanı daha önceki açıklamalarında; “İnşallah yeni başkanınız partili olmaz, daha yukarısı olur. Anayasaya göre yemin edecek, kazandıktan sonra partisinden ayrılacak ve partisiz yeminli cumhurbaşkanı olarak görev yapacak. Bulmuyoruz. Bir parti üyesinin cumhurbaşkanı olması hakkıdır.” dedi.

haberyayladere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu