Haber

KESK İzmir Şubeler Platformu Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı

KARİM UĞUR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu toplu sözleşme taleplerini açıkladı. Açıklamada, “16 Ağustos 2023 Çarşamba günü TÜİK verilerine göre bu toplu sözleşme süreci birkaç başlıkta birkaç tartışmayla oldu bittiye getirilirse, istifa edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz” denildi. üretimden gücümüzü kullanarak işimizi yapıyoruz.Bu çağrı masadaki tüm konfederasyonlara bir çağrıdır.”

KESK İzmir Şubeler Platformu üyeleri bugün Konak Meydanı’nda bir araya geldi. “Vergilerde Adalet İstiyoruz, İnsanca Bir Ücret İstiyoruz”, “Ne TÜİK’in Sahte Enflasyon Ne de İktidarın Refah Payı Aldatmacası Değil, İnsanca Geçinmek İstiyoruz”, “Direnerek Kazanacağız”, “Çalışmak İstiyoruz” yazılı pankartlar açan kamu çalışanları insanca, insanca yaşamak istiyoruz”, “Ek olarak” Tek ödeme, tek ödeme” gibi sloganlar attılar.

Memurlar adına basın açıklamasını Eğitim Sen MYK Arzunur Şimşek, All Bel Sen MYK Bülent Türkmen, BES MYK Neslihan Kırmızıtürk, SES Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım, basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven okudu. serbest bırakmak. Güven dedi ki:

“2024-2025 toplu sözleşmesinin başında altı masayı geçtik kamu emekçileri, yedinci masadan ne çıkacağını tahmin edebiliyoruz. Son 12 yılda hep biz kaybettik, kaybeden de hep işçiler oldu. haklar birer birer ellerinden alındı. Toplu iş sözleşmesi süreçlerinde belirlenen zamlar enflasyon karşısında ortadan kalktı, Cumhurbaşkanı’nın “İktidarın iki dudağı arasında ek zamlar yapılması gerekiyordu. 3,5 milyon kamu çalışanı ve 2,5 milyon kamu emeklisinin talebini karşılamayan 4688 sayılı Kanun artık geçerli değil. Bu nedenle, bütçe döneminde Ekim ayında grev hakkı tanımlanmış bir sendika kanunu. “Grev ile toplu sözleşme ile gerçek bir TİS masası kurmak çabamızın temel amacının altını bir kez daha çizmek isteriz. İşçilerin talepleri toplanmadıkça o masada kamu emekçilerinin kazanacağı bir şey yoktur. taleplerinin örgütlenmediği ve grevle tamamlanmayan hiçbir hakkın bulunmadığı işyerlerinden.”

“TÜRKÇE BİLGİLERE DAYALI BİR TEKLİFİ KABUL ETMİYORUZ”

TÜİK verilerine dayanarak 14 Ağustos’ta hükümet tarafından masaya teklif getirilmemesi gerektiğini belirten Güven, masadaki konfederasyona grev çağrısında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

14 Ağustos’ta hükümetin sunduğu tekliflere karşı kendi teklifimizi masaya yatıracağız ve taleplerimizi karşılayacak bir yaklaşım ve teklif görürsek süreci hızlandırmak için elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ancak diğer TİS toplantılarında olduğu gibi yine TÜİK verilerine dayanarak bu konuyu birkaç başlıkla ele alacağız.Toplu sözleşme süreci oldubittiye götürülürse bundan vazgeçeceğimizi bir kez daha beyan ederiz. 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü üretimden gücümüzü kullanarak işlerimizi yürütelim. ve emekliler, “En demokratik hakkımızı kullanarak genel greve gidelim. Böyle bir ortak tavır ve hareket karşısında hükümetin 24 saat içinde teklifini revize etmesi ve taleplerimizi yerine getirmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu