Teknoloji

İspanya’da bulunan 3 bin yıllık hazinede göktaşı malzemeleri bulundu

İspanya’da ortaya çıkarılan antik hazineler üzerinde yapılan yeni bir analiz, bazı eserlerin 3000 yıl önce ‘yabancı metallerle’ yapıldığını ortaya çıkardı.

1963 yılında bulunan 59 altın kaplamalı nesneden oluşan Villena Definesi’nde yeni bir analiz gerçekleştirdi ve meteorik demir içeren iki nesne buldu.

Meteorik demir, demir ve nikelden yapılmış meteoritlerde bulunan erken evren protoplanet disklerinin kalıntılarını ifade eder.

1 milyon yıl öncesine ait göktaşı malzemesinden yapılmıştır

Ekip, altın kaplamalı bir başlık ve bileziğin, bir milyon yıl önce Dünya’ya düşen bir göktaşından gelen dünya dışı materyali içerdiğini tahmin etti. Bulunanların tarihi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayanıyor.

Çalışma, demirin, esas olarak silikon ve oksijenden oluşan bir tuz olan silikatlar içeren belirli taşlı meteorit türlerinde bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmalara göre düşen göktaşlarını moda objesi olarak kullanmak binlerce yıl önce yaygın bir uygulamaydı.

İber Yarımadası’nda keşfedilen Villena Hazinesi, insanların taştan bronza geçiş yapmasıyla ortaya çıktı.

Ancak hazine muhtemelen tek bir kraliyet ailesine değil, bütün bir topluluğa aitti.

Koleksiyonun yaklaşık yüzde 90’ı 23,5 ayar altından oluşuyor ve 11 kase, 3 şişe ve 28 bilezikten oluşuyor.

Hazine 1963’te bulundu

Eserler arkeolog José Maria Soler tarafından Aralık 1963’te kendisi ve ekibi Villena’ya yaklaşık 11 km uzaklıkta ‘Rambla del Panadero’ adı verilen kuru bir nehir yatağını kazarken keşfedildi.

Hazineler o zamandan beri şehrin Arkeoloji Müzesi’nde korunuyor ve bu da yeni analizlerin yabancı metalleri ortaya çıkarmasına olanak tanıyor.

İspanyol ve Suudi Arabistanlı bilim adamlarından oluşan ekip, her parçadaki molekülleri ölçerek demir-nikel alaşımının izlerini aradı.

Araştırmacılar meteorik demir içeren bir başlık ve bilezik buldular; birincisi malzemenin yüzde 5,5’ini, ikincisi ise yalnızca yüzde 2,8’ini oluşturuyordu.

Benzer keşifler daha önce de yapılmıştı

2016 yılında Milano Politeknik ve Pisa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, göktaşı demirinden yapılmış, karmaşık bir biçimde süslenmiş ve altın bir kılıfla kaplanmış bir hançer buldular.

Ekip, metalin bileşimini incelemek için benzer bir teknik kullandı ve bunu, İskenderiye’nin 240 kilometre batısında, Mısır’ın Maraş Matruh platosunda 2000 yılında bulunan Kharga adlı bir göktaşıyla eşleştirdi.

Hançer, ince metalden yapılmış olması nedeniyle Tutankhamun’un mezarından çıkarılan en önemli eşyalardan biri olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu