Haber

İlhan Cihaner adaylıktan çekildi

ANKARA -CHP 38. Olağan Kurultayı bugün Ankara’da “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” sloganıyla başladı. Cumhuriyetin ve partinin 100. yılında 81 ilden 1.367 kongre delegesi yeni lideri ve yeni parti yönetimini seçiyor. Delegeler kongre için imza atmaya başladı.

Ankara Spor Salonu’nda saat 10.00’da başlayan kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve eski Başbakan Örsan Kunter Öymen CHP Genel Başkanlığı için yarışıyor. Eski milletvekili İlhan Cihaner, Kemal Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan çekildi.

‘ADAYLARIN DEMOKRATİK TEMSİLİ ENGELLENDİ’

Cihaner X, hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Partimizin geçmişinin dikkate alınması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, siyasi istikametin belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız ne yazık ki bu mücadeleyi getirenlerin içinde bulunduğu bir çıkmaza mahkûm edilmiştir. Parti bugüne kadar ikiye bölünerek ilerici bir dönüşüm ve yapılanma bastırılıyor.Siyasi yaklaşımları tartışmak ve yetkin ekipler belirlemek yerine, belediye imkanlarının kullanılmasına karşın, yoğun medya manipülasyonuyla iktidar algısı yaratılarak kongreye gidiliyor. süreç, sadece iki kişinin yarıştığı “siyasi olmayan” manevi bir savaşa dönüştürüldü. “Vatan Cephesi” bağlılarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürüldü ve diğer adayların demokratik temsili engellendi. Öyle ki “” Diğer adaylara da imza desteği verilecek” denmesiyle, bize destek veren delegelerimizin takviyeleri sorgulanır hale getirildi.

‘BU ANTİ-DEMOKRATİK, POLİTİK OLMAYAN VE KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ YARIŞIN PARÇASI OLMAYI REDDEDİYORUZ!’

Bize imzasını ve omuzunu veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve zorlu. Pek çok büyük uğraştan gelen Kongre Delegelerimizin tüm bu antidemokratik koşullara rağmen doğru olanı seçeceklerine dair umudumuzu canlı tutuyoruz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu