Haber

Hülya Koçyiğit ve Heyet Diyarbakır Annelerini Ziyaret Etti

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ve beraberindeki heyet, çocukları terör örgütü PKK’lılar tarafından kandırılarak dağlara kaçırılan anneleri görev başında ziyaret etti. Koçyiğit, “Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en önemli sorunu 40 yıldır içinde bulunduğumuz terör sorunudur. Biz bu yolda 40 bin vatandaşımızı feda ettik. Ama bugün bu anneler seslerini duyurmaya çalışıyor.” Çocuklarının götürüldüğü binanın önünde tüm dünyaya duyuruldu. Onlara bir kez daha tüm kalbimle saygı duyuyorum.” .

3 Eylül 2019’da farklı şehirlerden Diyarbakır’a gelerek oturma eylemi başlatan Diyarbakır annelerinin çocuk nöbeti 1.627 gün boyunca HDP il binası önünde kararlılıkla devam ederken, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve beraberindeki heyet ziyarette bulundu. Diyarbakır anneleri. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Koçyiğit, Diyarbakır annelerinin sesine asla kulak asmayacaklarını söyledi.

Terör örgütü PKK’ya “Çocuklarımızı bize geri gönderin” diyerek seslenen Koçyiğit, “HDP il binası önünde Diyarbakır anneleri büyük bir direniş, sabır ve inatla kandırılarak götürülen çocuklarımızı geri istiyoruz diye bağırdılar. Dağlar. Hala çığlık atmaya devam ediyorlar. Sesleri yüreklerindeki acıyı hiçbir zaman dindiremeyecek.” Hiçbirimiz göz yumamayız. Terörün bu yüzünü göstermeye çalıştıkları, yalnız olmadıklarını, çok haklı taleplerini dünyaya duyurmaya çalıştıkları için onlara saygı duyuyorum. Hepimiz onların yanında olmalıyız. Çünkü onlarda bir anne yüreği var. Ben aynı zamanda bir anneyim. Çocuk ne demektir, çocuk nasıldır? “Onlar büyüyor, biliyorum ve bunu tüm kalbimle hissediyorum. Çocuklarını geri çağırıyorlar. Aldatılıp götürülen çocuklarını, çok kötü muamelelere maruz kalan, idam edilen çocuklarını geri istiyorlar. Ben Onlara da sesleniyoruz: çocuklarımızı bize geri gönderin” dedi.

“Her zaman onların yanında olacağım”

Koçyiğit, annesinin yüreğinin bir yandan Diyarbakırlı anneler için sızlarken, bir yandan da şehit anneleri için yandığını belirterek, “Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en önemli sorunu, 40 yıldır içinde bulunduğumuz terör sorunudur. Biz bu yolda 40 bin vatandaşımızı feda ettik. Ama bugün bu anneler, çocuklarının götürüldüğü binanın önünde seslerini tüm dünyaya duyuruyor.” Haberi yaymaya çalışıyorlar. Onlara bir kez daha tüm kalbimle saygı duyuyorum. Her zaman onların yanında olacağım. Umarım bir dahaki sefere buraya gelişim, çocuklarınızın yanınızda olduğu ve onlara yeniden kavuştuğunuz o neşeli günü kutlamak için olur. İnşallah Rabbim ülkemizi bu terör belasından bir an önce kurtaracaktır. Tabii ki anne yüreğim Diyarbakır’dır. “Anneleri için acı çekerken şehit annelerimiz için de acıdır. Biz onlara Cumartesi anneleri diyoruz. Onlar da çocuk getirmiş annelerdir. Ben de onlara saygı duyuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Koçyiğit, çadırda annelerle tek tek buluştu. Ailesinden Yunus’u nöbet tutan Remziye Yenidoğan, gözyaşlarına hakim olamayınca fenalaştı. Yenidoğan ambulansa alınarak çağrılan sağlık ekibi tarafından tedavi altına alındı. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu