Haber

Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 122’ye yükseldi

Fas Merkez üssü Marakeş şehrinin El-Huz bölgesinde 8 Eylül’de yerel saatle 23.10’da meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağır. Büyük depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 122’ye, yaralı sayısı ise 2 bin 421’e yükseldi.

BİRÇOK KÖY TAMAMEN YOK OLDU

Fas Adalet Bakanı Abdüllatif Vehbi, yerel bir televizyon kanalına telefonla yaptığı açıklamada, yıkıcı depremin merkez üssü çevresindeki bazı köylerin tamamen yerle bir olduğunu belirtti. Vehbi, ülkenin güneybatısındaki Tarudant kentinde bir kısmı tarihi olan çok sayıda eski mahallenin ciddi hasar gördüğüne dikkat çekerek, etkilenen bölgelerde evlerine dönemeyen sakinlerin barınması için yetkililerin çalıştığını kaydetti. deprem yüzünden. Önceliklerinin temel hizmetleri sağlamaya çalışmak olduğunu vurgulayan Vehbi, deprem nedeniyle kapanan Tarudant kenti çevresindeki yerleşim yerlerine giden yolların açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

ÜLKE GENELİNDE 3 GÜN ULUSAL SABAH DUYURULDU

FasHükümdarı VI. Muhammed toplantıda Fas3 gün ulusal yas ilan edilmesine ve kamu kurumlarında bayrakların yarıya indirilmesine karar verildi.

FAS HÜKÜMETİ DEPREM MAĞDURLARINA TALİMAT VERDİ

Fas Kral, depremde yıkılan evlerin yeniden inşası için bir acil durum programı oluşturmakla görevli bir bakanlar komitesinin en kısa sürede kurulması talimatını verdi. Ayrıca toplantıda, arama kurtarma gruplarının güçlendirilmesi, kurtarma ve tahliye süreçlerinin hızlandırılmasına yönelik acil tedbirlerin alınması, depremden etkilenen bölgelere içme suyu, gıda, çadır gibi temel ihtiyaçların ulaştırılması kararlaştırıldı. Fas Hükümdarı VI. Muhammed ayrıca depremzedelerle zor koşullar altında ilgilenmek, depremde evsiz kalanlara acil yardımda bulunmak, barınma, beslenme ve tüm temel ihtiyaçların karşılanması talimatını verdi.

FAS’TA DEPREM

Fas’ta 8 Eylül’de yerel saatle 23.10’da, merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesinde olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini etkilediği belirtildi. Fas İçişleri Bakanlığı, depremde şu ana kadar 2 bin 122 kişinin öldüğünü, 2 bin 421 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu