Haber

Eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hayatını kaybetti

Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Gazeteci Murat Ağırel, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in bu akşam tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Görevde olduğu dönemde bir kadınla olan özel sahnelerinin yayınlanması üzerine Devlet Güvenlik Mahkemesi savcısı olan Yüksel, görevinden alındı.

Yüksel, MGV’nin kapatılmasını ve Necmettin Erbakan ile Oğuzhan Asiltürk’ün yargılanmasını yönetti. 28 Şubat darbe sürecinde Ankara DGM Başsavcısı olarak görev yapan Nuh Mete Yüksel, kapatılan Refah Partisi milletvekilleri Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan idam talebinde bulundu.

Eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, RP eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, eski Ankara Milletvekili Hasan Hüseyin Hüseyin Ceylan ve Şanlıurfa eski Milletvekili İbrahim Halil Çelik, Türk Ceza Kanunu’nun 146-1 maddesi. Ölüm cezası talep eden bir dava açtı. Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, Sultanbeyli Belediyesi Mezarlıklar Müdürü İmdat Kaya, Serbest Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Erol Fayda, Ulusal Gençlik Vakfı Genel Başkanı Adnan Demirtürk, MGV eski Genel Başkanı Nevzat Laleli’nin de aralarında bulunduğu 24 sanık hakkında açıklama yaptı. ve MGV yöneticileri de aralarında. tıpkı suça ortak oldukları tezinde olduğu gibi TCK 146-3. Maddeye göre 7 yıl 6 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis isteminde bulundu. Başsavcılık da bu vakfa destek veren MGV ve MÜSİAD’ın kapatılmasını talep etti.

kesanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu