Ekonomi

Döviz piyasalarında haftanın son işlem günü

USD/TL: Merkez Bankası kararları ve açıklanan veriler ile küresel piyasalarda hareketler gözleniyor.

Besledisonrasında AMBFaizi 25 baz puan artırırken, bir sonraki toplantıya geç kalma ihtimalinin artması Avrupa borsalarını destekledi.

Öte yandan, ikinci çeyrekte büyümegüçlü verilerden sonra ABD on yıl Tahvil faizinin %4’ün üzerine çıkması borsalarda baskı yarattı. ABD endeksleri günü %0,5-%0,7 değer kaybıyla kapattı.

Hem ABD verileri hem de Avrupa Merkez Bankası toplantısı ile birlikte euro/dolar paritesi sert bir düşüş yaşayarak 1,10’un altına indi. Bugün Fed yakından izliyor. PCEDeflatör (temel dahil) Haziran ayı verileri, kişisel gelir ve giderler, Haziran ayı bilgileri ve Almanya şişirmerakamlar değerli olacaktır.

Bu sabaha bakıldığında, ABD vadeli işlemleri pozitif bölgede.

Öte yandan bugün Japonya BankasıToplantıda bankanın getiri eğrisi kontrol politikasını daha esnek hale getirmeye yönelik adımlar atması Japon endeksleri üzerinde baskı yarattı. Yenda güçleniyor.

Yurt içinde ise TCMB dün açıkladı. üçüncü enflasyon raporutakip etti.

TCMB’nin 2023 yılsonu enflasyon tahminini %22,3’ten %58’e (%54-%62 tahmin aralığı) indirdiği toplantıda Lider, Hafız Gaye Erkan‘nin sunumuyla borsadaki olumlu hava korundu.

Risk primimiz iyileşti Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Merkez Bankası genel başkan yardımcılarında yapılan değişiklik izlenmek. Olumlu bir risk algısı ile USD/TL27 seviyesinin altında bant hareketi devam edebilir.

Avro dolar:Bu hafta Fed ve ECB faiz kararlarının ardından yatırımcılar diğer toplantıları değerlendiriyor.

Enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesi faiz artırımlarını gündemde tutsa da geçme ihtimali devam ediyor.

Özellikle Avrupa’da son gelen bilgiler AMB’ye yönelik agresif beklentileri azalttı. Öte yandan, ABD’de güçlü ikinci çeyrek büyüme verilerinin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi %4’ün üzerine çıktı.

Hem ABD verileri hem de ECB toplantısı ile EUR/USDparite keskin bir şekilde 1.10’un altına düştü.

Enflasyon görünümüne ilişkin sinyal verecek veriler bugün yakından izlenirken, paritenin 1,0915 seviyesine kadar gerileme riski devam ediyor. Olası yükselişlerde 1.1040 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.

Ons Altın/Dolar:ABD’den gelen bilgilerin yeterli gelmesi ve ECB’den gelen agresif beklentilerin azalmasıyla dolardaki sert yükseliş değerli metal üzerinde baskı oluşturdu.

Bu arada, ABD on yıllık tahvil getirisi yeniden %4’ün üzerinde. Özellikle ABD’de güçlü seyrini sürdüren verilerin etkisi devam edebilir. Öte yandan bugün Fed’in yakından izlediği PCE deflatör verileri değerli.

Teknik olarak 1.943’ün altına kayma durumunda yakın donatı altında1.924 seviyesine kadar gerilemeye devam edebilir.

Yukarıda sıralı dirençler olarak 1.956 ve 1.958 takip edilebilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu