Haber

Çorlu’da Yangın Projesi Gerçekleştirilmedi

Çorlu’da Yangın Projesi Gerçekleştirilmedi

 

Erasmus Plus “Ateşe Hayır” Projesi “Hava” unsuru temasıyla Çorlu’da gerçekleştirildi. 2 gün süren etkinlik programı kapsamında basketbol, ​​voleybol ve atletizm sporlarında karşılaşmalar düzenlendi ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla konferans düzenlendi.

Sporu ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmek amacıyla düzenlenen Erasmus Plus Ateşe Hayır Avrupa Spor Etkinliği kapsamında Çorlu’da basketbol, ​​voleybol ve atletizm sporları alanlarında etkinlikler gerçekleştirildi. Proje kapsamında iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla “Sürdürülebilir Spor ve Karbon Ayak İzinin Azaltılması” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Çorlu’da düzenlenen Erasmus Plus Ateşe Hayır Avrupa Sporları Etkinliğine CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Bulgaristan Edirne Konsolosu Hedefi Andreev, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Spor Müdürü Ahmet Üzgün, Çorlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Abdülkerim Kasap, Bulgaristan Spor Federasyonu Lideri Anadolu İlyef, Portekiz Lizbon Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı Margarida Reis, Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü (ÇBSK) Lideri Hasan Eligül, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri , konuk ekipler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Erasmus Plus “Ateşe Hayır” Projesi kapsamında üç ülkenin katılımıyla düzenlenen uluslararası spor karşılaşmalarını başlatmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Öncelikle; Portekiz ve Bulgaristan’dan Çorlu’ya gelen tüm sporcu ve antrenörlerimiz hoş geldiniz konuklarımız.Sizleri şehrimizde ağırlamaktan onur duyarız.

Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından onaylanan Erasmus Plus ‘Ateş Yok’ Projesi, spora ve fiziksel aktiviteye katılımı teşvik etmeyi, aynı zamanda sporun sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Ancak bu proje sporun sadece sağlık boyutunu ele almıyor, aynı zamanda iklim değişikliği gibi çevre sorunlarına karşı duyarlılık yaratmayı da hedefliyor.

Bu projeyi birlikte hayata geçirdiğimiz Portekiz’in Lizbon Belediyesi, engellilere yönelik yüzme, sutopu ve yüzme yarışmalarına ev sahipliği yapacak. Bir diğer proje ortağımız olan Bulgaristan’da ise Bulgaristan Risk Altındaki Çocuklar ve Gençler Spor Federasyonu tarafından tekvando, break dans ve sokak idmanları düzenlenecek. Çorlu Belediyesi olarak bugün basketbol, ​​voleybol ve parkur karşılaşmalarına ev sahipliği yapacağız.

Biz Çorlu Belediyesi olarak; Şehrimizin spor ihtiyacını karşılayarak, yenilikçi, kendine güvenen, ahlaklı sporcular yetiştirerek sporun her dalına katkı sağlamaya büyük önem veriyoruz.

Çorlu’da sporu herkes için yaşam tarzı haline getirmeye çalışıyoruz. Toplumda spor kültürünü oluşturmak ve sporu daha geniş kitlelere yaymak en değerli hedeflerimizden biridir. Mesela son yıllarda çok önem verdiğimiz bir etkinlik var, Avrupa Hareketlilik Haftası. Dünyanın birçok şehrinde eş zamanlı spor faaliyetleri düzenleyerek vatandaşlarımızı spor yapmaya ve hareket etmeye teşvik ediyoruz.

Bugün Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüz 9 branşta, 33 kategoride, liglerde ve şampiyonalarda yüzlerce sporcuyla yarışıyor. Sporcularımız arasında farklı branşlarda Balkan şampiyonları, Avrupa şampiyonları ve dünya şampiyonları bulunuyor. Milli takımlara da oyuncu gönderiyoruz. Bu sporcular şehrimizi ve ülkemizi gururla temsil ediyor.

Çorlu’ya UEFA standartlarında şehir stadyumu, yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve tenis kompleksi kazandırdık. Bu büyük yatırımları tamamen belediyemizin bütçesiyle şehrimize kazandırdık. Spor alanında gerçekleştirdiğimiz başarılı hizmet ve projelerle Avrupa Spor Şehirleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından 2020 Avrupa Spor Şehri ödülüne layık görüldük. Spora ve sporcuya yaptığımız yatırımların karşılığını alması ve belediyemizin uluslararası projelerde yer alması hepimiz için gurur verici.

Bu değerli etkinlik, sporun birleştirici gücünün ve gençlerimiz arasındaki dayanışmanın vurgulanması için büyük bir fırsat olacaktır. Maçlarda farklı milletlerden sporcular arasında dostluklar kurulacak, kültürel alışveriş yapılacak, bu deneyimler gençlerimizin vizyonunu ve hayata bakış açısını şekillendirecek.

Çorlu Belediyesi olarak gençlerimizin sporla tanışmasına ve uluslararası düzeyde deneyim kazanmasına rehberlik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Maçların başarılı geçmesini diliyor; “Tüm sporcu ve antrenörlere başarılar diliyor, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” söz konusu.

Belediye Başkanı Sarıkurt’un ardından Bulgaristan Edirne Konsolosu Hedefi Andreev, Erasmus Bulgaristan Heyet Lideri Anadolu İlyef, Portekiz Heyet Lideri Margarida Reis ve Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü (ÇBSK) Lideri Hasan Eligül birer konuşma yaparak ülkeleri ve kulüpleri hakkında bilgi verdi.

Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşmaların ardından sırasıyla Bulgaristan, Portekiz, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin milli marşları okundu. İstiklal marşlarının okunmasının ardından Erasmus Plus Ateşe Hayır Avrupa Sporları Etkinliği kura çekimiyle başladı.

Oldukça çekişmeli anlara sahne olan basketbol karşılaşmaları sonunda erkeklerde Türkiye birincisi, Bulgaristan ikinciliği ve Portekiz üçüncülüğü elde ederken, kadınlarda Bulgaristan birinciliği, Türkiye ikinciliği ve Portekiz üçüncülüğü elde etti.

Voleybolda takımların yoğun çabaları sonucunda erkeklerde Türkiye birincisi, Bulgaristan ikinci, Portekiz üçüncü olurken, kadınlarda Türkiye birinci, Bulgaristan ikinci, Portekiz üçüncü oldu.

Erasmus Plus “Ateşe Hayır” Projesi kapsamında Hilton Garden Inn Oteli Konferans Salonu’nda “Sürdürülebilir Spor ve Karbon Ayak İzinin Azaltılması” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansta Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Plancısı, Şehir ve Bölge Plancısı Gizem Baydı tarafından sunum yapıldı.

Erasmus Plus Ateşe Yok Avrupa Spor Etkinliği projesi 2. gününde Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un katılımıyla Esentepe Mahallesi Sancak Caddesi Emlak Konut Otoparkında gerçekleştirilen yoga, nefes egzersizleri ve parkur spor aktiviteleriyle devam etti. Program çerçevesinde şehir turu düzenlenerek Bulgaristan ve Portekiz’den gelen konuk ekiplere Çorlu hakkında bilgiler verildi.

“Ateşe Hayır” projesi kapsamında düzenlenen maçlara katılan takım ve sporculara ödül ve plaketleri CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve protokol üyeleri tarafından verildi. Erasmus Plus Ateşe Hayır Avrupa Spor Etkinliği projesi ödül töreniyle sona erdi.

Törenin kapanışında CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Bulgaristan Spor Federasyonu Lideri Anadolu İlyef, Portekiz Lizbon Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı Margarida Reis’in ardından bir konuşma yapan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Ev sahipliği yaptığımız uluslararası spor karşılaşması iki gün süren Erasmus Plus No Fire projesinin ilk aşaması başarıyla tamamlandı, sonraki aşamalar Bulgaristan ve Portekiz’de gerçekleştirilecek.

Bu özel etkinlik hepimize sporun gücünü ve birleştirici etkisini bir kez daha gösterdi. Sporcularımız iki gün boyunca sadece yeteneklerini sergilemekle kalmadı, aynı zamanda bize disiplin, azim ve kararlılıkla ilham verdi.

Ancak spor sadece maçlarla sınırlı değildir. Spor aynı zamanda gençlerimize sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak, fiziksel ve zihinsel gelişimlerini desteklemek için de değerli bir araçtır. Bu spor projesi sadece sporcularımızın başarısına değil, farklı toplumların bir araya gelmesine, birlik ve beraberliğine de katkı sağladı.

Avrupa Spor Şehrimiz Çorlu’da gerçekleşen bu değerli spor etkinliğinin ilk etabını sonuçlandırmak ve sporcularımızın başarılarını ödüllendirmek için şimdi ödül törenine geçiyoruz. Her sporcumuzu ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Son olarak organizasyon ekibine ve bu etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. “Bu aktivite sizin çabalarınız olmasaydı mümkün olmazdı.” Sözlerine yer verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu