Ekonomi

Cisco ve Palo Alto Networks hisseleri kazanç kazanımlarına rağmen saatler sonra düştü

NEW YORK – Başlıca hisse senedi endeksleri Çarşamba günü karışık sonuçlar gösterdi, Dow Jones Endüstriyel Ortalama ılımlı bir şekilde yükselirken, diğer endeksler, ekonomik göstergelere ilişkin yatırımcı duyarlılığı ve kurumsal faiz raporları nedeniyle hafif artışlar kaydetti. Dow %0,47 oranında yükselirken, NasdaqBileşik %0,07, S&P 500Russell 2000 ise %0,16 arttı.

Ekim ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yıllık bazda beklenenden daha düşük bir oranda %2,9 oranında artsa da bu durum enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret ederken, ABD ekonomisinde önemli bir büyümeyi tetiklemeden “yumuşak iniş” umutlarını artırdı. Piyasanın tepkisi ölçüldü.

Çalışma saatleri sonrasında yapılan işlemlerde iki teknoloji devi, çeyreklik mali beklentilerin üzerinde olmasına rağmen hisse fiyatlarında önemli düşüşler yaşadı. Cisco Systems’in hisseleri, şirketin ilk çeyrekte 14,7 milyar dolar gelir bildirerek hisse başına 1,11 dolar kazanç elde etmesinin ardından %9 düştü, ancak gelecek çeyrek için gelirin 12,6 milyar ila 12,8 milyar dolar arasında olacağını tahmin etti. Beklentilerin altına düştü.

Benzer şekilde Palo Alto Networks’ün hisseleri piyasa kapanışından sonra %9 düştü. Siber güvenlik firması, çeyrekte hisse başına 1,38 dolar kazanç ve 1,90 milyar dolar gelir açıklayarak Wall Street tahminlerini hem üst hem de alt satırlarda geride bıraktı. Ancak şirketin yılbaşından bugüne %85’lik etkileyici büyümesine rağmen bu rakamlar yatırımcıların yüksek beklentilerinin altında kaldı.

Cisco ve Palo Alto Networks’ün zıt sonuçları, güçlü fayda raporlarının bile ihtiyatlı ileriye dönük beyanlar veya yüksek yatırımcı beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle gölgelenebileceği güçlü bir ortama işaret ediyor. Bu, şirketlerin performanslarını ve görünümlerini kendilerini giderek daha fazla inceleyen bir pazara iletirken oluşturmaları gereken hassas istikrarın altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu