Haber

Cihangir İslam: “Sizin bu servetiniz 40 Milyar Dolar Cari Açık, 10 Milyon İşsizliğe mal oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; “Bu zenginliğiniz size 40 milyar dolarlık cari açığa mal oldu, bu da sizi hala lüksünüzden vazgeçiremiyor. Bu servetiniz ona yılda 100 bin dolardan fazla, ama en az 50 bin dolardan fazla gelire mal oluyor.” Halkın yüzde 3’ü 3 bin doların altında yaşıyor söz açıkladığınız.Bu servetiniz 4 milyona mal oldu ama aslında rakamlarınıza göre 8 milyon 10 milyon işsizliğe mal oldu.Bu servetiniz 336 bin tutsağa mal oldu yatırmış olduğunuz. İçeride, 60 bini aşan kapasiteyle… Allah korkunç sözün açıktan söylenmesini istemiyor ama zulme uğrayanlar dışlanıyor, bu yüzden başınız belada.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2021 yılı Kesin Hesap Yasa Tasarısı ile 2023 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşülüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yerel seçimleri öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yarışırken kendisine hediye edilen alyansı gösterdiğini hatırlattı. bu bağışlarla kendi kampanyasını yürüten bir lider adayıdır. Aslında o kadar da değildi. Çok önemli yardımlar aldı ama o kadarını söylüyor. Bu bir algıydı. Başarılı bir algıydı. “Bu alyanstan sonra köprünün altından çok sular geçti. Ne yaptın bugün o cümleyi kuramazsın. O cümleyi kuracak alt yapı ve pratiğin yok” dedi.

Halkın emeğine ve birikimine “el konduğunu” vurgulayan İslam, “Bugün yaptığınız şey holding olmak veya dede holdinglerini çoğaltmak. Kendi holdinglerinizi kurmak. Bugün isimleriniz arasında yer alabilirsiniz. en zenginleri, hatta dünyanın en zenginleri arasında bile. Ama bu insanlar zengin olmadılar. “Sizin zenginleşmeniz, insanların yoksullaşması ve hatta sefaletiyle eş anlamlı hale geldi. Bunlar denklemin her iki tarafındaki alametlerdir” dedi. İslam şöyle devam etti:

“Bu zenginleşme bize 450 milyar dolarlık borca ​​mal oldu, harcayıp ödeyeceksin. Senin servetin sana 40 milyar dolar cari açığa mal oldu ki bu da seni hala lüksünden vazgeçiremez. Senin servetin seninkinden 100 bin dolar fazla, ama halkın en az yüzde 50’sinin 3 bin doları var.” doların altında yaşadı. Bu servetiniz, 60 bin kapasiteyi aşan yatırımınızla 336 bin tutsağa mal oldu. Bu servetiniz 2 milyon, KHK’lerle 250 bin insanın hayatına mal oldu. Allah kötü sözün açıkça söylenmesini istemez, ancak zulme uğrayanlar hariç. Bundan dolayı Allah belanızı versin. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu