Haber

CHP’li Uzun: Emeklilere verilen bayram ikramiyesi değer kaybetti

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, “AKP iktidarının 2018’de başlattığı emeklilere bayram ikramiyesi 5 yılda 139 dolar değer kaybetti. oy Daha önce 2 bin liraya çıkarılan ikramiye 2018’de 224 dolar iken bugün sadece 85 dolar. Emekliler çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken ikramiyeleri ceplerine ulaşmadan yok oldu” dedi.

Cumhur Uzun, bugün yaptığı yazılı açıklamada, 2018 yılında emeklilere verilmeye başlanan bayram ikramiyesinin enflasyon karşısında eridiğini belirtti. Uzun’un açıklaması şöyle:

“BONUS BONUSLAR CEPLERE GİRMEDEN KAYBOLDU”

“AKP iktidarının 2018’de başlattığı emeklilere bayram ikramiyesi 5 yılda 139 dolar değer kaybetti. Bu yıl seçim öncesi 2 bin liraya çıkarılan ikramiye 2018’de 224 dolarken bugün sadece 85 dolar.emekliler çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken ikramiyeleri ceplerine girmiyor torunlarına harçlık bile veremeyen emeklilerimiz 6 kilo yer kıvırmakta zorlanıyor et, bu parayla kurban kesmekten vazgeç.

Emeklilerimizin ikramiyesi 5 yılda iki katına çıkmasına rağmen birçok temel gıda maddesinin fiyatı beş katına çıktı. İkramiyeler bugün TÜİK’in manipüle ettiği rakamlarla bile 3 bin 600 TL civarında olmalı ama reel enflasyon rakamlarıyla 8 bin 500 TL 1 kuruşun altına düşmemeli. Bonuslar altın gibi eridi. Bayram ikramiyesinin devreye girdiği gün bin lira ile 3,2 çeyrek altın alınırken, bugün sadece 0,83 çeyrek altın alınabiliyor. Emeklilerimiz için bu bayramda fiyatı 5 bin 688 lira olan 2,37 adet çeyrek altında güç yatıyor. Avrupa’da emekliler dünya turuna çıkarken, emeklilerimiz takı takma korkusuyla en yakınlarının düğünlerine dahi gidemiyor.

“BAYRAM İkramiyeleri, GENEL BAŞKANIMIZIN SÖZ VERDIĞI GİBİ 8 BİN 500 TL’YE ÇIKARTILMALIDIR”

Tatillerde emeklilere ödenen paralar ikramiye olmaktan çıkıp bayram harçlığına dönüştü. Bir an önce ikramiyeler artırılmalı ve emekli vatandaşlarımızın daha fazla kayıp yaşamaması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bayram ikramiyeleri partimizin ve Genel Başkanımızın taahhüt ettiği 8 bin 500 lira seviyesine yükseltilmelidir. Devlet emeklilerimizi hesap hesap yapmaktan vazgeçip, onlara bayram keyfi yaşatmalı.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu