Haber

Bayilerde araç bulamayanlar ikinci el araç pazarına yöneldi.

MATRAH düzenlemesinin ardından otomobil bayilerine gidenler eli boş çıkarak ikinci el otomobil marketlerine yöneldi. Rami’de ikinci el otomobil pazarında yoğunluk yaşandı.

ÖTV vergi düzenlemesi 24 Kasım tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre otomobillerde ÖTV matrah sınırı artırıldı. 1600 CC altı araçlar için alt limit 184 bin TL. Sıfır araba alma umuduyla bayilere gidenler, otomobil olmadığını öğrenince ikinci el otomobillere yöneldi. Vergi matrahı düzenlemesiyle kısa bir süre durgunluk yaşayan 2. el otomobil piyasası yeniden canlandı. Rami Açık Oto Pazarı’nda dün yoğunluk gözlenirken, araç fiyatlarının arttığı kaydedildi.

“ARAÇTA İNDİRİM VAR”

Oto showroom sahibi Reşat Melekoğlu, matrah takdirini kapsayan otomobillerin piyasada bulunmadığını belirterek, “Küçük motorlar için bir vergi düzenlemesi aslında ÖTV indirimi değil. Matrah artışı indirimdir. 1000 motora indirim geldi ama ekstra zam geldi.Olmayan arabaya indirimden bahsediyoruz bugün bayiye gidince araba bulabilecek misiniz nasıl bir indirim olacak orda otomobilde böyle bir indirim olacak önceden nasıldı kasım-aralık ayları gelince bayiler indirim var diye bağırıyorlardı bugün bayiye gidiyorsunuz araç yok yılbaşından sonra indirim var araçlarda çok zam olacak eldeki fiyatlardan dolayı üst doğru çıktı otomobil olmadığı için fiyatlar daha fazla artacak vergi matrah düzenlemesinden sonra vatandaş gelip soru soruyor. indirim ama olmayanın indirimi nasıl olacak c olabilir mi?” dedi.

“BAYİLERDE YENİ ARAÇ YOK” Otomobil bayisi sahibi Taştan Işık ise ikinci el otomobil fiyatlarının arttığını belirterek, “Talep oldu ama bayilerde sıfır araç yok. an. Müşteri gidince geri dönüyor. Zam olacağı söyleniyor ama fiyatlar yerinde durmuyor. Bayi bu tarihte geleceğini söylüyor ama zamanı ve fiyatı belli değil” dedi. .

Bayiden eli boş dönen Şenol Durmaz, “İnternetten duyduk. Fiyatlar yansıdı mı diye markete geldik. Şu an indirim yok. Aracımızı sattık, indirimde” dedi. şu an yeni araç almak çok zor umarım fiyatlar düşer.”

Kamil Dikmen ise, “Fiyatlar düşecek diyorlardı ama düşüş yok. Bayilere baktık araç yok. Araç ya 3 ay sonra gelecek ya da 1 yıl sonra gelecek.” . Geldiğinde fiyat artacak. Gelin buna bir el atalım.”

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu