Ekonomi

Asos ve Truva Tünelleri bölge ekonomisine ivme kazandırdı

Marmara’nın Ege’ye açılan kapısı Asos ve Truva Tünelleri

Asos ve Truva Tünelleri bölge ekonomisine ivme kazandırdı

ÇANAKKALE – Çanakkale İzmir ile Balıkesir arasındaki bağlantıyı sağlayan ve Kazdağları’nın altından geçen Asos ve Truva tünelleri bölge ekonomisine ivme kazandırdı. Avrupa’dan Ege ve Akdeniz bölgelerine transit ulaşım kolaylaşırken, turizmde mesafelerin kısalması bölgeyi olumlu etkiliyor. Asos ve Truva Tünelleri, Marmara’nın Ege’ye açılan kapısı olarak nitelendiriliyor.

Asos ve Truva Tünellerinin bölge ekonomisine etkilerine değinen Çanakkale AK Parti İl Başkanı Naim Makas, “Türk Yüzyılını inşa etmeye başladığımız bu önemli süreçte AK Partimizin desteğiyle Çanakkalemiz bu yatırıma kavuştu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yaptığı yatırımlarla Parti Milletvekili ve Grup Başkanvekili olarak, yatırımlarda başka bir boyuta ulaştığını düşünüyoruz” dedi.

Tünellerin Marmara’nın Ege’ye açılan kapısı olduğuna işaret eden Makas, “Turizm, tarım ve hayvancılık açısından değerli bir yere sahip olan bu tünelin böylesine güzel ve değerli bir yerde hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. , bu değerli dönemde Assos-Troya tünellerinin yapıldığı Ayvacık bölgesinde.Çanakkale Marmara’nın Ege’ye açılan kapısı olmuştur.Turistlerimizin daha rahat gelip bölge turizmine eşlik etmelerini, ziyaret etmelerini çok değerli buluyoruz. Bu tarihi mekanların bölge turizmi içinde yer alması ve aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanması.”

Emeği geçenlere teşekkür eden Makas, “Çanakkale’mizin Assos ve Truva tünelleri ile Ege’ye açılan kapısının çok değerli hale gelmesinde katkısı olmuştur. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin Yüzyılını inşa etmeye devam ediyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de devam ediyor” dedi.

Asos ve Truva Tünellerinin Kuzey Ege’de özellikle ulaşım ve turizm alanında büyük yankı uyandırdığını belirten Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, “İstanbul, Bursa, İzmir otoyolu yapıldıktan sonra İstanbul battı. Buradan 3 buçuk saate kadar. Çanakkale İlişkimiz de vardı. Çanakkale bağlantımız vardı. Geçişlerde ve özellikle Kaz Dağları’nda sıkıntılar yaşandı. Turistik tesislere talep arttı. Bu Asos ve Truva Tünelleri, bölge ekonomisine ivme kazandıran bir sonuç ortaya çıkardı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu