Haber

Adana’da kuraklık arıları vurdu

Adana’da kuraklık arıları vurdu

ADANA Kış mevsiminde soğuk ve yeterli yağışın olmaması nedeniyle arıların telef olma yoğunluğu artmış, bir kısmı yuvalarını terk edince kovanlar neredeyse boşalmıştı.

Uzmanların olağanüstü kuraklık uyarı haritasında yer alan Adana’da arıcılar da etkilendi. Arıların bir kısmı kuraklık ve aşırı sıcaklar nedeniyle telef olurken, bir kısmı da petekleri terk ederek yuvaları boş bıraktı. Sadece bir arıcının 422 kovan arısından 150 kovan ya telef oldu ya da yuvasını terk etti. Bu durumun kışın olmamasından kaynaklandığı belirtilirken, yeni dönemde bal üretiminde verimin önemli ölçüde düşmesinin beklendiği belirtildi. Kozan ilçesinde arıcılık yapan Kapıkaya Mahallesi’nden Niyazi Tapan, durum hakkında bilgi verdi.

Tapan, “422 kovan arım vardı ve şu anda 150 arıma yakın öldü” dedi. “Geri dönmemesi sıkıntıydı. Kış gelmediği için büyük problemdi, gerisi de çok zayıf.” Besleme şerbeti verdiklerini ancak eşinizde asker arı bulunmadığına dikkat çeken Tapan, kış mevsiminin olmamasının doğal afet olduğunu vurgulayarak peteklerdeki arı sayısının yok denecek kadar az olduğunun altını çizdi.

arakli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu