Haber

ABD ve koalisyon güçlerine yönelik saldırılar artıyor

YENİ ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 17 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’deki ABD ve koalisyon güçlerine yönelik toplam 27 farklı saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Pentagon Basın Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Ryder, 17 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine yönelik toplam 27 “küçük çaplı saldırı” gerçekleştirildiği bilgisini paylaşarak, bu saldırıların 16’sının Irak’ta, 11’inin ise Suriye’de olduğunu belirtti.

Saldırıyı gerçekleştiren grupların İran tarafından desteklendiğini bildiklerini savunan Ryder, bu nedenle İran’ı sorumlu tuttuklarını ve ABD askerlerinin korunması için gereken her şeyin yapılacağını kaydetti.

ABD, CENTCOM bölgesine 300 asker daha gönderdi

Toplantıda Pentagon Sözcüsü, ABD’nin Merkezi Komuta (CENTCOM) bölgesine 300 asker daha konuşlandırma kararı aldığını açıklayarak, “Bu ek birlikler, halihazırda bölgede bulunan güçlere yeni yetenekler, patlayıcı mühimmat imha iletişimi ve diğer destekleri sağlayacak. ” söz konusu.

Ryder, söz konusu güçlerin nereye konuşlandırılacağına ilişkin bilgi vermezken, İsrail’e gitmeyeceklerini, bölgesel caydırıcılık çabalarına destek vererek ABD güçlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bir soru üzerine Ryder, Yemen’deki Husilerin de İsrail’i hedef alan orta menzilli balistik füze fırlatıldığına dair bilgilerinin bulunduğunu belirterek, İsrail’in bu saldırıyı önlediğini, ABD’nin ise “daha geniş bir saldırıyı engellemek için” gelişmeleri izlediğini vurguladı. bölgesel çatışma.”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin sorulara yanıt veren Ryder, İsrail’e destek vermeye devam edeceklerini ancak İsrail’in operasyonlarına ilişkin konuşmayacaklarını, sivillerin korunması ve savaş malzemelerinin değerlendirilmesi konusunda temasların devam edeceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu