Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi, kripto yasa tasarısını onayladı

Temsilciler Meclisi, dijital varlık piyasaları için düzenlemeler oluşturmaya yönelik geniş kapsamlı bir yasa tasarısını onayladı ve Demokratlar, 279’a karşı 136 oyla şimdiye kadarki en büyük politik galibiyetini kaydetti.

21. Yüzyıl için Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasası (FIT21) şimdi ABD Senatosu’na gidecek ancak ne olacağı belirsiz çünkü muadili bir yasa tasarısı yok. Tasarının desteklenip desteklenmeyeceği belirsizliğini koruyor.

ABD, kripto düzenlemeleri konusunda diğer küresel yargı bölgelerinin gerisinde kaldı ve dünkü galibiyete rağmen bu tür bir gözetimin uygulanmaya koyulmasından epey uzak.

Beyaz Saray’ın muhalefetine karşı çıkan Demokratlardan biri olan Temsilci Josh Gottheimer (DNJ) ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesindeki kıdemli Demokrat Temsilci Maxine Waters, “Kurallara ihtiyacımız var.” diyerek tasarıyı “iyi gerekçeli, düşünceli, iki partili yasa” olarak nitelendirdi. Oylamadan önce de tasarının “birlikte çalışılırsa yasalaşmaya uygun olduğunu” savundu.

71 Demokrat ve 208 Cumhuriyetçi, tasarı lehinde oy kullanırken 3 Cumhuriyetçi ve 133 Demokrat aleyhine oy kullandı.

Başkan Joe Biden, Kongre’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) kripto muhasebe politikasını belirleme çabasını baltalamaya çalıştığı gibi, tasarıyı veto edeceğini söylemese de tasarıya karşı çıktı. SEC Başkanı Gary Gensler da tasarının gerekli olmadığını ve mevcut menkul kıymet düzenlemelerini tehlikeye attığını savunan uzun bir kamuoyu açıklamasında mevzuata şiddetle karşı çıktı.

Büyük ölçüde Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri tarafından yönlendirilen yasa, ABD kripto piyasalarını düzenlemek, tüketici korumalarını belirlemek, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunu (CFTC) dijital varlıkların önde gelen düzenleyicisi olarak konumlandırmak için bir rejim oluşturacak. Ayrıca kripto para birimlerini menkul kıymet veya emtia yapan şeyin ne olduğunu daha net bir şekilde tanımlayacak.

Waters, tasarının menkul kıymetler yasalarından kaçınan kripto işletmelerinin aleyhine olduğunu savundu.

Waters, mevzubahis şirketlere dair “Kripto menkul kıymetlerinin alım satımını yasa dışı bir şekilde ihraç ederek veya kolaylaştırarak milyarlarca dolar kazandılar.” dedi.

“Cumhuriyetçiler bu yasa dışı faaliyetleri yasal hale getirerek resmen ödüllendirmeyi teklif ediyor.”

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu